Co warto wiedzieć

  1. Po instalacji systemu obraz na ekranie jest słabej jakości i nie działają niektóre funkcje laptopa, takie jak karta WiFi, przyciski multimedialne, czytnik kart, etc. Przed instalacją Windowsa wszystko było sprawne.
    • Trzeba zainstalować sterowniki (drivery) do systemu Windows. Można to zrobić u nas, za niewielką opłatą, bądź samemu np. ściągając i instalując odpowiednie pliki  ze  stron producentów.
  2. Zainstalowałem sterowniki ze strony producenta laptopa, ale jakość obrazu nadal nie jest zadowalająca, a obraz strasznie wolno się odświeża, wręcz się „przycina”.
    • W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniego sterownika graficznego na stronie producenta laptopa, polecamy sprawdzić jeszcze strony ze sterownikami najpopularniejszych układów graficznych – NVidia, oraz ATI. W zdecydowanej większości przypadków pozwala to na samodzielne rozwiązanie  problemu.
  3. Laptop / komputer zawiesza się, bądź resetuje przy włączaniu.  System operacyjny Windows zawiesza się przy starcie lub resetuje w kółko.  Pojawiają się niebieskie ekrany (ekrany śmierci, bluescreen’y)
    • Najprawdopodobniej jest to błąd systemu operacyjnego Windows, który powstaje najczęściej wskutek wyłączenia komputera z prądu lub zaniku zasilania, bezwykonania pełnego zamknięcia systemu. Gdy zasilanie zostaje odcięte zbyt wcześnie, system może być np. w trakcie zapisywania rejestru Windows, a gdy się to nie powiedzie, to przy ponownych próbach włączenia następuje zawieszenie lub restart . Na dysku twardym mogą powstać tzw. lost cluster’y, czyli błędnie zapisane dane, które nie pozwalają na poprawne włącznie się Windows’a.  Oczywiście przyczyny takiego zjawiska mogą być inne, np. awaria sprzętu (uszkodzenie płyty głównej, pamięci, dysku twardego, zasilacza, karty graficznej), ale we własnym zakresie można spróbować naprawić system korzystając z konsoli odzyskiwania dla systemu Windows XP, lub innych narzędzi udostępnionych przez Microsoft dla systemów Windows Vista i Windows 7.
  4.  Laptop lub komputer bardzo się grzeje, obudowa jest gorąca w dotyku.  Laptop sam się wyłącza po chwili pracy.  Słychać buczenie lub warkot, wiatraki głośno pracują.
    • Należy wtedy rozebrać komputer, czy też notebooka i dokładnie wyczyścić z kurzu układ chłodzenia. Odkurzenie stacjonarnego komputera można wykonać samemu, jednakże już czyszczenie wiatraków w notebooku powinien przeprowadzić profesjonalny serwis, ponieważ położenie układu chłodzenia wymusza często konieczność rozebrania praktycznie całego notebooka na części. Gdy zaniedbamy omawiane objawy i nie udamy się z notebookiem do serwisu, to wskutek przegrzania mogą uszkodzić się układy SMD, lub nawet odkleić kulki cyny pod układami BGA na płycie głównej. Poza tym pamiętajmy, że nie można korzystać z laptopa kładąc go bezpośrednio na dywanie, pościeli, czy też materiale, który może przysłonić otwory wentylacyjne.  Wysoka temperatura jest bardzo niebezpieczna dla elektroniki i znacznie skraca jej żywotność oraz zwiększa ryzyko awarii, np. może doprowadzić do uszkodzenia dysku twardego, co grozi utratą cennych informacji. Z opisu usterki jasno wynika że występuje problem z systemem chłodzenia. Wiatraki montowane w komputerach i w laptopach często zapychają się kurzem, tworząc z czasem tzw. „dywaniki”, które zapychają otwory wentylacyjne.

 

Print Friendly, PDF & Email